Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Whatsapptan Mesaj Gönderin!
Kapat
Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurun!
Çağrı Merkezi Formu
YÜRÜYÜŞ ROBOTU
Son Güncellenme Tarihi: 17-08-2019 09:26:40

YÜRÜYÜŞ ROBOTU

YÜRÜME ROBOTU NEDİR ?

Yürüme robotu, yürüme yeteneğini kaybetmiş ya da denge problemi nedeniyle yürüyemeyen, güçlükle yürüyebilen kişilerde normal yürümeyi ritmik bir biçimde ve çok tekrarla yaptırır ve buralardan kaynaklanan sinir sinyalleri omurilik ve beynin ilgili merkezlerine giderek oraların yeniden aktive olmalarına, sinir iletimi için yeni bağlantıların oluşmasına ya da hasar görmüş bölgelerin etrafındaki sağlam bölgelerin yürümeyi gerçekleştirecek şekilde yeniden organize olmasını sağlayan ileri teknoloji ürünü bir cihazdır.

YÜRÜME ROBOTU HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİR ?

YÜRÜME ROBOTU TEDAVİSİ ÇOCUK HASTALARDA UYGULANABİLİYORMU ?

Kliniğimizde hizmet veren Motorika Reo Ambulator cihazı bağlantı aparatları değiştirilerek hem çocuk hem yetişkin hastalarda kullanılabilmektedir. Çocuk Hasta Rehabilitasyonunda yürüyüş robotu kullanımı oldukça güvenli olması, çok tekrara izin vermesi, sanal gerçeklik modülleri ile oyun gibi algılanarak tedaviye uyumu artırması, hem yürüyüşe hem el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olması nedeniyle hızlı ve etkili bir tedavi olanağı sağlamaktadır.

YÜRÜME ROBOTU TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Bu cihazla yapılan tedavilerde normal tedavi programlarına göre çok kısa zamanda çok yoğun bir yürüme egzersizi yapılabilmekte bu da tedavi süresini kısaltmaktadır. Ayrıca cihazın sensörleri sayesinde hastanın hangi kaslarında daha çok güçsüzlük olduğu saptanabilmekte ve o kasların daha fazla güçlendirilmesi sağlanabilmektedir.

Cihaz hastayı normal fizyolojik insan yürüyüşüne uygun şekilde yürüttüğünden yürüme güçlüğü çeken ya da yanlış yürüyen hastaların yürüme biçimini düzeltebilmektedir. Normal yürüme otomatik olarak yapılan bir eylemdir, bunun için düşünmeyiz, cihaz sanal gerçeklik modülü sayesinde tıpkı sağlıklı insalarda olduğu gibi hastanın yürümesine odaklanmaksızın otomatik ve ritmik bir biçimde yürümesini sağlar.

Ayrıca hasta yürürken elleriyle de karşısındaki ekranda bir takım görevleri yerine getirdiğinden el göz koordinasyonunun da gelişmesine yardımcı olur.

Cihaz hastaya uygulanan tedavi ve yürüme hızı, adım genişliği vbg. parametreleri kaydettiği için hastanın iyileşme sürecinin objektif olarak takip edilebilmesini sağlar. Kliniğimizde hizmet vermekte olan Motorika Reo Ambulator cihazı gelişmiş bir yürüme analiz modülü içermektedir.


HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Tedavi ettiğimiz hastalıkları incelemek için tıklayın.

Bizimle iletişime geçmek için ekranınızın sağ alt kısmındaki Canlı Destek kutucuğundan bize ulaşın veya iletişim bilgileri için tıklayın.

Copyright Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Nt Bilgi Teknolojileri