Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Whatsapptan Mesaj Gönderin!
Kapat
Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurun!
Çağrı Merkezi Formu
ROMATİZMAL HASTALIKLAR
Son Güncellenme Tarihi: 17-08-2019 09:26:40
ROMATİZMAL HASTALIKLAR

Romatizma nedir ?

Kaslar, eklemler, kemikler ve yumuşak dokularda ağrı, şişlik, kızarıklık, eklem tutukluğu ve şekil bozukluğuna yol açabilen hastalıklara romatizmal hastalıklar denilmektedir, genel olarak iltihaplı ve iltihapsız olarak iki gruba ayrılabilir. iltihaplı olanlar vücudun bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanmakta ve eklemler dahil olmak üzere pek çok organı etkileyebilmektedir.

Tedavisinde Neler Yapılabilir ?

Romatizma tedavisinde çeşitli ilaçlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon, gerekli durumlarda cerrahi tedaviler uygulanabilir.

Romatizma Tedavisinde Kaplıca Kullanılabilir mi?

Kas ve eklemleri tutan romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisinin ağrı ve hareket kısıtlılıkları üzerine olumlu etkisi olabilmektedir. ancak özellikle iltihaplı romatizmal durumlarda eklemlerde kızarıklık, şişlik ve ısı artışı olduğunda ya da kan tahlillerinde romatizma ile ilişkili test sonuçlarının yüksek olduğu durumlarda kaplıca tedavisi şikayetleri artırıp hastalığı aktive edebilmektedir. bu nedenle eğer romatizmal bir hastalığınız varsa kaplıca tedavisi almadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi öneririz.

Romatizmal Hastalıklar Hangileridir ?

Ankilozan Spondilit, Romatoid Artrit, Spondiloartropatiler, Fibromiyalji vbg.

 

Copyright Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Nt Bilgi Teknolojileri