Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Whatsapptan Mesaj Gönderin!
Kapat
Uzman Doktorlarımızdan Bilgi Almak İçin Lütfen Formu Doldurun!
Çağrı Merkezi Formu
BEYİN FELÇLERİ ( İNME )
Son Güncellenme Tarihi: 17-08-2019 09:26:40
BEYİN FELÇLERİ ( İNME )

Beyin Felci Nedir?

Beyine giden damarların tıknaması ya da kanaması neticesinde beyin hücrelerinin hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. belirtileri arasında genellikle vücudun bir yarısında kol ve bacakta güçsüzlük ,uyuşma, konuşma güçlüğü, yutma güçlüğü yer almaktadır.

Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Felç geçirdikten sonra ortaya çıkan kayıpların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilmektedir. Hareketsizliğe bağlı eklem tutukluklarının önlenmesi için erken dönemde rehabilitasyon programı başlamalıdır. Tedavide asıl amaç kişinin kaybettiği yürüme, elini kullanma gibi fonksiyonlarını robotik yürüme ve kol cihazları, çeşitli fizik tedavi cihazları ve uygun egzersiz programları yoluyla beyinde hasar görmemiş hücrelerin harekete geçirilerek bu görevleri yapmalarını sağlamaktır. Merkezimizde beyin ve omurilik felci tedavisinde havuz içinde ve rehabilitasyon salonunda terapistlerce birebir uygulanan egzersiz tedavilerinin yanında ileri teknoloji yürüme ve kol robotik rehabilitasyon cihazları kullanılmaktadır.

Beyin Felci Sebepleri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol gibi faktörler beyin felci gelişiminde etkili olabilmektedir.

 

 

Copyright Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Nt Bilgi Teknolojileri